Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgängligheten på X 2000

Skriftlig fråga 2008/09:560 av Kjellin, Margareta B (m)

den 3 februari Fråga 2008/09:560 Tillgängligheten på X 2000 av Margareta B Kjellin m till statsrådet Åsa Torstensson c Sedan början av december har personer som använder rullstol och behöver lyftas ombord inte kunnat boka resa med X 2000. Bokningen har stoppats sedan allvarliga fel hittats på tågens rullstolslyftar.

Inlämnad: 2009-02-03 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Insatser mot barnsexturism

Motion 2008/09:Ju471 av Solveig Hellquist m.fl. (fp, c, v, m, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju471 av Solveig Hellquist m.fl. fp, c, v, m, kd Insatser mot barnsexturism fp1609 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att barnsexturism ska skrivas in som ett prioriterat brott i svenska polisens sambandsmäns uppdragsbeskrivning.


Utskottsberedning: 2008/09:JuU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Ju471 av Solveig Hellquist m.fl. (fp, c, v, m, kd) (doc, 40 kB)

Insatser för att förhindra sexualbrott mot barn

Motion 2008/09:Ju470 av Eva Olofsson m.fl. (v, fp, m, kd, c)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju470 av Eva Olofsson m.fl. v, fp, m, kd, c Insatser för att förhindra sexualbrott mot barn fp1608 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att uppmuntra forskning när det gäller sexualbrott mot barn.1 Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2008/09:JuU21 2008/09:JuU22 2008/09:SoU14 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2008/09:Ju470 av Eva Olofsson m.fl. (v, fp, m, kd, c) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se