Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Geriatrik på läkarutbildningen

Motion 2010/11:Ub413 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub413 av Margareta B Kjellin M Geriatrik på läkarutbildningen m1448 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av geriatrik på läkarutbildningen. Motivering Alliansregeringen har i budgeten för 2011 aviserat en


Utskottsberedning: 2010/11:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub413 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 48 kB)

Utbildning av fartygstransportörer

Motion 2010/11:T425 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T425 av Margareta B Kjellin M Utbildning av fartygstransportörer m1917 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att påbörja utbildning av fartygstransportörer för offshoreverksamhet. Motivering


Utskottsberedning: 2010/11:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T425 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 47 kB)

Vindkraftscentrum i Söderhamn

Motion 2010/11:N424 av Anders W Jonsson och Margareta B Kjellin (C, M)

Motion till riksdagen 2010/11:N424 av Anders W Jonsson och Margareta B Kjellin C, M Vindkraftscentrum i Söderhamn C326 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om betydelsen av fortsatt arbete för ett vindkraftscentrum i Söderhamn i linje med en framsynt


Utskottsberedning: 2010/11:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N424 av Anders W Jonsson och Margareta B Kjellin (C, M) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se