Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fortsatt reformering av strandskyddet

Motion 2012/13:MJ314 av Christian Holm m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ314 av Christian Holm m.fl. M Fortsatt reformering av strandskyddet M1336 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till en fortsatt reformering av strandskyddet där de tre stora sjöarna inte


Utskottsberedning: 2012/13:MJU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:MJ314 av Christian Holm m.fl. (M) (doc, 56 kB)

Drogtest av bilförare genom salivprov

Motion 2012/13:Ju324 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju324 av Margareta B Kjellin M Drogtest av bilförare genom salivprov M1581 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga att se över möjligheten att ge polisen rättigheter att drogtesta bilförare genom salivtest.


Utskottsberedning: 2013/14:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ju324 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 55 kB)

Rätten till metallen i den egna kroppen

Motion 2012/13:K303 av Jan-Evert Rådhström och Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2012/13:K303 av Jan-Evert Rådhström och Margareta B Kjellin M Rätten till metallen i den egna kroppen M1496 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att människor ska ha rätten att bestämma över metallen i sin egen kropp. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:KU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K303 av Jan-Evert Rådhström och Margareta B Kjellin (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se