Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förändring av punktskatter på petroleumprodukter

Motion 2006/07:Sk234 av Margareta B Kjellin (m)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk234 av Margareta B Kjellin m Förändring av punktskatter på petroleumprodukter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en förändring av punktskatter på petroleumprodukter. Motivering Vid försäljning av petroleumprodukter


Utskottsberedning: 2006/07:SkU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk234 av Margareta B Kjellin (m) (doc, 37 kB)

Viltvård och jakt

Motion 2006/07:MJ240 av Margareta B Kjellin m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ240 av Margareta B Kjellin m.fl. m Viltvård och jakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ny beslutsinstans för skyddsjakt och viltvård. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om inventering


Utskottsberedning: 2006/07:MJU12 2006/07:MJU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2006/07:MJ240 av Margareta B Kjellin m.fl. (m) (doc, 43 kB)

Häktesfilialer i anslutning till arrester och tingsrätter

Motion 2006/07:Ju236 av Margareta B Kjellin och Sven Bergström (m, c)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju236 av Margareta B Kjellin och Sven Bergström m, c Häktesfilialer i anslutning till arrester och tingsrätter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om samordning av ekonomiska och personella resurser mellan Kriminalvården


Utskottsberedning: 2006/07:JuU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:Ju236 av Margareta B Kjellin och Sven Bergström (m, c) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se