Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad patientsäkerhet

Skriftlig fråga 2014/15:402 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2014/15:402 Ökad patientsäkerhet av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Gabriel Wikström S Trots att frågan har utretts och att Socialstyrelsen har lagt förslag på regeringens bord väljer regeringen att inte lägga fram konkreta förslag om att stärka patientsäkerheten genom att införa utbildningslegitimation för

Inlämnad: 2015-04-09 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:402 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 78 kB)

Skatteverkets kontor i Hudiksvall

Skriftlig fråga 2014/15:383 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2014/15:383 Skatteverkets kontor i Hudiksvall av Margareta B Kjellin M till Finansminister Magdalena Andersson S Skatteverket avser att flytta sin verksamhet från nio orter varav Hudiksvall med 65 medarbetare är en av dessa. Beslutet motiveras med att Skatteverket ska finnas där företagen finns. Det är en motivering

Inlämnad: 2015-04-01 Besvarare: Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:383 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se