Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskaffande av tv-licensen

Motion 2011/12:Kr267 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Kr267 av Margareta B Kjellin M Avskaffande av tv-licensen M0746 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska se över möjligheten att avskaffa tv-avgiften. Motivering Tv-licens infördes 1956 och i början


Utskottsberedning: 2011/12:KrU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Kr267 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 48 kB)

Klaverens Hus

Motion 2011/12:Kr266 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Kr266 av Margareta B Kjellin M Klaverens Hus M0596 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att bevara och utveckla Klaverens Hus. Motivering Klaverens Hus grundades 1998 i Söderhamn med syftet att bygga upp och vårda


Utskottsberedning: 2011/12:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Kr266 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 47 kB)

Översyn av straffskalan för narkotikabrott

Motion 2011/12:Ju290 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju290 av Margareta B Kjellin M Översyn av straffskalan för narkotikabrott M0720 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga att göra en översyn av straffskalan för narkotikabrott i syfte att ha möjlighet att


Utskottsberedning: 2012/13:JuU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ju290 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se