Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Planering av banunderhåll

Interpellation 2014/15:286 av Margareta B Kjellin (M)

Interpellation 2014/15:286 Planering av banunderhåll av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Anna Johansson S Den svenska järnvägen har förfallit under decennier av socialdemokratiskt ointresse för banunderhåll. Alliansregeringen tog ett helhetsgrepp på transportsystemet och gjorde omfattande satsningar för långsiktig

Inlämnad: 2015-02-12 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:286 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Planering av banunderhåll

Insatser för att minska risken för fallolyckor bland äldre

Interpellation 2014/15:161 av Margareta B Kjellin (M)

Interpellation 2014/15:161 Insatser för att minska risken för fallolyckor bland äldre av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Åsa Regnér S Fallolyckor bland äldre är ett stort och växande problem. I takt med att vi lever allt längre och att äldre personer utgör en allt större andel av befolkningen innebär fallolyckorna

Inlämnad: 2014-11-26 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2014/15:161 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Insatser för att minska risken för fallolyckor bland äldre

Svensk hälso- och sjukvård

Motion 2014/15:2664 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2664 av Cecilia Widegren m.fl. M Svensk hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att under denna mandatperiod fortsätta arbetet med att säkra en hög kvalitet och god tillgänglighet inom hälso- och sjukvården,


Utskottsberedning: 2014/15:AU4 2014/15:AU8 2014/15:SoU10 2014/15:SoU11 2014/15:SoU12 2014/15:SoU6 2014/15:SoU7 2014/15:SoU9 2014/15:UbU11
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2014/15:2664 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2014/15:2664 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se