Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:82 Åtgärder för ökad folkhälsa på tobaksområdet - genomförandet av EU:s tobaksproduktdirektiv

Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:82 Åtgärder för ökad folkhälsa på tobaksområdet genomförandet av EU:s tobaksproduktdirektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska värna den svenska bestämmanderätten


Utskottsberedning: 2015/16:SoU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

med anledning av skr. 2015/16:53 Riksrevisionens rapport om patientsäkerhet

Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av skr. 2015/16:53 Riksrevisionens rapport om patientsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skärpa tillsynen och uppföljningen av städningen i vården och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:SoU9
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

med anledning av prop. 2015/16:43 Stödboende - en ny placeringsform för barn och unga

Motion 2015/16:3264 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3264 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:43 Stödboende en ny placeringsform för barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn bör göras med syftet att säkerställa att alla utförare, oavsett driftsform,


Utskottsberedning: 2015/16:SoU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3264 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3264 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se