Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Inledning 25 april 2007 Inledning
Interpellationsdebatt 2006/07:155 av Olofsson, Eva (v) 21 december 2006 Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen
Interpellationsdebatt 2006/07:94 av Bergström, Sven (c) 8 december 2006 Planerad omorganisation av rättsväsendet i Gävleborg
Interpellationsdebatt 2006/07:79 av Johansson, Ylva (s) 28 november 2006 Förebyggande av fallolyckor

Slumpvisa drogtester

Motion 2013/14:Ub412 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub412 av Margareta B Kjellin M Slumpvisa drogtester M1168 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga möjligheten att införa slumpvisa drogtester inom gymnasieskolan. Motivering Användningen av droger bland


Utskottsberedning: 2013/14:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub412 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:Ub412 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 119 kB)

AT- och ST-tjänstgöring för sjuksköterskor

Motion 2013/14:So672 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So672 av Margareta B Kjellin M AT- och ST-tjänstgöring för sjuksköterskor Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att se över förutsättningarna för allmäntjänstgöring och specialisttjänstgöring

2013-09-17

Motion 2013/14:So672 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:So672 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 124 kB)

Lärlingsutbildning för undersköterskor

Motion 2013/14:Ub510 av Margareta B Kjellin (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub510 av Margareta B Kjellin M Lärlingsutbildning för undersköterskor Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om lärlingsutbildningar för undersköterskor. Motivering Landets landsting och kommuner


Utskottsberedning: 2013/14:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub510 av Margareta B Kjellin (M) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:Ub510 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se