Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sysselsättningseffekter av särskild löneskatt för pensionärer

Interpellation 2014/15:108 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2014/15:108 Sysselsättningseffekter av särskild löneskatt för pensionärer av Jan Ericson M till Finansminister Magdalena Andersson S I takt med att människor lever allt längre är det för många naturligt att jobba högre upp i åldrarna, såväl för lönen som för att man trivs på sin arbetsplats. Det är också

Inlämnad: 2014-11-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:108 av Jan Ericson (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sysselsättningseffekter av särskild löneskatt för pensionärer

Nedläggning av Äldreutredningen

Interpellation 2014/15:100 av Lars-Arne Staxäng (M)

Interpellation 2014/15:100 Nedläggning av Äldreutredningen av Lars-Arne Staxäng M till Statsrådet Åsa Regnér S För nästan ett år sedan tillsattes Äldreutredningen S 2014: 02 för att ta sig an en av Sveriges viktigaste utmaningar: framtidens äldreomsorg. Dess direktiv kan knappast betraktas som ideologiska, tvärtom så

Inlämnad: 2014-11-04 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2014/15:100 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggning av Äldreutredningen

Effekter av särskild löneskatt för äldre

Interpellation 2014/15:33 av Jessica Polfjärd (M)

Interpellation 2014/15:33 Effekter av särskild löneskatt för äldre av Jessica Polfjärd M till Finansminister Magdalena Andersson S Statsministern nämner i sin regeringsförklaring 2014 vikten av fler arbetade timmar. Det är dock en retorik som saknar bäring i flera av de förslag som den nytillträdda regeringen hittills

Inlämnad: 2014-10-15 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:33 av Jessica Polfjärd (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effekter av särskild löneskatt för äldre

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se