Margareta E Nordenvall (M)

Margareta E Nordenvall (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel med.dr.leg.läkare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1997-09-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1997-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1997-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1997-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kommunalt vårdnadsbidrag

Motion 1997/98:Ub211 av Margareta E Nordenvall och Maud Ekendahl (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub211 av Margareta E Nordenvall och Maud Ekendahl m Kommunalt vårdnadsbidrag I december 1994 beslöt riksdagen att avskaffa det statliga vårdnadsbidraget. Detta trots att ca 170 000 barnfamiljer i Sverige redan ansökt om och fått vårdnadsbidrag sedan juli 1994. Vårdnadsbidragets popularitet


Utskottsberedning: --1997/98:UbU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Barn och kunskapsinlärning

Motion 1997/98:Ub204 av Margareta E Nordenvall (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub204 av Margareta E Nordenvall m Barn och kunskapsinlärning 1 Inledning Problemen med att många elever lämnar grundskolan med otillräckliga baskunskaper och dåligt självförtroende får långtgående effekter för Sveriges kunskaps- och kompetensnivå. Viljan att lära måste tillvaratas redan


Utskottsberedning: ------1997/98:SkU15 1997/98:SoU13 1997/98:UbU5
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Skolbetygen

Motion 1997/98:Ub201 av Margareta E Nordenvall (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub201 av Margareta E Nordenvall m Skolbetygen Hösten 1994 fattade riksdagen beslut om att införa ett nytt mål- och kunskapsrelaterat betygssystem. Det nya betygssystemet togs i bruk första gången höstterminen 1996. Bakgrunden till de nya betygen var att varje elevs kunskaper skall kunna


Utskottsberedning: ------1997/98:UbU10 1997/98:UbU11 1997/98:UbU12
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se