Margareta Fransson (MP)

Margareta Fransson (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-05-15

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-01-14 – 2022-05-15
    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-01-14
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-05-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hjälpmedel till personer med funktionsvariation

Interpellation 2021/22:392 av Margareta Fransson (MP)

Interpellation 2021/22:392 Hjälpmedel till personer med funktionsvariation av Margareta Fransson MP till Socialminister Lena Hallengren S Den offentliga upphandlingen står för nära en femtedel av Sveriges bnp. Var tionde person i arbetsför ålder har en funktionsnedsättning som påverkar hans eller hennes arbetsförmåga.

Inlämnad: 2022-03-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2021/22:392 av Margareta Fransson (MP) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hjälpmedel till personer med funktionsvariation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.