Margareta Fransson (MP)

Margareta Fransson (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-05-15

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-01-14 – 2022-05-15
    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-01-14
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-05-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:SoU14 21 april 2022 Kompetensförsörjning inom hälso- och sjukvården m.m.
Debatt om förslag 2021/22:SoU36 23 mars 2022 Vårdfrågor
Debatt om förslag 2021/22:SoU21 23 mars 2022 Riksrevisionens rapport om statens subventionering av läkemedel

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem

Motion 2021/22:4734 av Margareta Fransson (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4734 av Margareta Fransson MP med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om individanpassat stöd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-05-05 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2021/22:SoU37
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 3 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4734 av Margareta Fransson (MP) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4734 av Margareta Fransson (MP) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 3 Åtgärder mot konsekvenser av krig och pandemi Ett effektivt krisstöd som värnar klimatmålen Bryt beroendet av fossila bränslen

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 637 kB) Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 609 kB)

med anledning av prop. 2021/22:214 Stärkt rätt till personlig assistans – grundläggande behov för personer som har en psykisk funktionsnedsättning och ökad rättssäkerhet för barn

Motion 2021/22:4640 av Margareta Fransson (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4640 av Margareta Fransson MP med anledning av prop. 2021/22:214 Stärkt rätt till personlig assistans grundläggande behov för personer som har en psykisk funktionsnedsättning och ökad rättssäkerhet för barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2022-04-13 Förslag: 8
Utskottsberedning: 2021/22:SoU34
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4640 av Margareta Fransson (MP) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4640 av Margareta Fransson (MP) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.