Margareta Gunsdotter (-)

Margareta Gunsdotter (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-05-16 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-02-05 – 2015-05-15
    • Ordinarie 2013-08-26 – 2015-02-04
    • Ledig 2013-05-02 – 2013-08-25
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-05-01
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-04-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-03
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2012-04-11 – 2013-02-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-01-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-05-30
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-09-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12 och kulturutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 10-13, konstitutionsutskottet 11-12, civilutskottet 11-13, kulturutskottet 11-12, trafikutskottet 11-13, arbetsmarknadsutskottet 11-13, finansutskottet 12-13, skatteutskottet 12-13, justitieutskottet 12-13, försvarsutskottet 12, socialförsäkringsutskottet 12-13, socialutskottet 12-15, miljö- och jordbruksutskottet 12-13, näringsutskottet 12-13 och EU-nämnden 12-13. Ledamot och Nordiska rådets svenska delegation 12-13. Suppleant riksrevisionens styrelse 10.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Nyans-akademin - Alkohol- och drogbehandlare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:KrU8 24 juni 2014 Folkbildningsfrågor
Debatt om förslag 2013/14:KrU11 17 juni 2014 Lättare att läsa
Debatt om förslag 2013/14:KrU10 17 juni 2014 Kyrkoantikvarisk ersättning och övriga kulturarvsfrågor
Debatt om förslag 2013/14:KrU9 17 juni 2014 Fokus på unga

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314SD500 med anledning av 2014 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 7 1 Nyhet: Vårdlyftet 7 1.1 Nya satsningar inom vården 7 1.1.1 Ingen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014 201314SD481 med anledning av proposition 2013 14 99 Vårändringsbudget för 2014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade anslag enligt


Utskottsberedning: 2013/14:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande

Motion 2013/14:Kr18 av Margareta Larsson (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr18 av Margareta Larsson SD med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2013/14:KrU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Kr18 av Margareta Larsson (SD) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se