Margareta Gunsdotter (-)

Margareta Gunsdotter (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-05-16 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-02-05 – 2015-05-15
    • Ordinarie 2013-08-26 – 2015-02-04
    • Ledig 2013-05-02 – 2013-08-25
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-05-01
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-04-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-03
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2012-04-11 – 2013-02-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-01-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-05-30
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-09-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12 och kulturutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 10-13, konstitutionsutskottet 11-12, civilutskottet 11-13, kulturutskottet 11-12, trafikutskottet 11-13, arbetsmarknadsutskottet 11-13, finansutskottet 12-13, skatteutskottet 12-13, justitieutskottet 12-13, försvarsutskottet 12, socialförsäkringsutskottet 12-13, socialutskottet 12-15, miljö- och jordbruksutskottet 12-13, näringsutskottet 12-13 och EU-nämnden 12-13. Ledamot och Nordiska rådets svenska delegation 12-13. Suppleant riksrevisionens styrelse 10.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Nyans-akademin - Alkohol- och drogbehandlare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:SoU11 21 mars 2013 Socialtjänstfrågor
Debatt om förslag 2012/13:KrU6 14 mars 2013 Kultur för alla
Debatt om förslag 2012/13:KrU5 14 mars 2013 Kultur och fritid för barn och unga

Könsstympning

Motion 2014/15:2949 av Hanna Wigh m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2949 av Hanna Wigh m.fl. SD Könsstympning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda förekomsten av könsstympning i Sverige och analysera det arbete som görs på området i dag. Motivering Kvinnlig könsstympning


Utskottsberedning: 2014/15:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2949 av Hanna Wigh m.fl. (SD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2949 av Hanna Wigh m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

Psykiatri

Motion 2014/15:2942 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2942 av Jennie Åfeldt m.fl. SD Psykiatri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om att införa nationella riktlinjer för den psykiatriska vården. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2014/15:SoU1 2014/15:SoU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2014/15:2942 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2942 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

Förebyggande arbete för att minska antalet aborter

Motion 2014/15:2608 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2608 av Julia Kronlid m.fl. SD Förebyggande arbete för att minska antalet aborter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om de bakomliggande orsakerna till det höga aborttalet i Sverige och


Utskottsberedning: 2014/15:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2608 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2608 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se