Margareta Gunsdotter (-)

Margareta Gunsdotter (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-05-16 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-02-05 – 2015-05-15
    • Ordinarie 2013-08-26 – 2015-02-04
    • Ledig 2013-05-02 – 2013-08-25
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-05-01
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-04-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-03
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2012-04-11 – 2013-02-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-01-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-05-30
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-09-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12 och kulturutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 10-13, konstitutionsutskottet 11-12, civilutskottet 11-13, kulturutskottet 11-12, trafikutskottet 11-13, arbetsmarknadsutskottet 11-13, finansutskottet 12-13, skatteutskottet 12-13, justitieutskottet 12-13, försvarsutskottet 12, socialförsäkringsutskottet 12-13, socialutskottet 12-15, miljö- och jordbruksutskottet 12-13, näringsutskottet 12-13 och EU-nämnden 12-13. Ledamot och Nordiska rådets svenska delegation 12-13. Suppleant riksrevisionens styrelse 10.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Nyans-akademin - Alkohol- och drogbehandlare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 10 november 2011 Frågestund
Frågestund 13 oktober 2011 Frågestund

med anledning av prop. 2013/14:3 Läsa för livet

Motion 2013/14:Kr6 av Margareta Larsson (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr6 av Margareta Larsson SD med anledning av prop. 2013/14:3 Läsa för livet SD130 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att nationella mål för litteratur- och läsfrämjande ska följas upp och utvärderas av en parlamentarisk


Utskottsberedning: 2013/14:KrU4
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2013/14:Kr6 av Margareta Larsson (SD) (doc, 65 kB)

Förlossningsvård

Motion 2013/14:So667 av Margareta Larsson (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:So667 av Margareta Larsson SD Förlossningsvård SD462 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om beslutanderätt för födande kvinnor. Motivering Internationellt har Sverige en hög säkerhet i förlossningsvården i fråga om


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So667 av Margareta Larsson (SD) (doc, 56 kB)

Kulturpolitik

Motion 2013/14:Kr302 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr302 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Kulturpolitik SD455 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Kulturpolitisk inriktning 3 Avveckling av den mångkulturalistiska kulturpolitiken 3 Kulturarvet och den nationella identiteten 3 Kulturarvsfond 4 Kulturarvs-ROT 4 Nationell kulturkanon 4


Utskottsberedning: 2013/14:AU2 2013/14:JuU15 2013/14:KrU1 2013/14:KrU3 2013/14:KrU7 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 17 avslag

Motion 2013/14:Kr302 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se