Margareta Gunsdotter (-)

Margareta Gunsdotter (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-05-16 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-02-05 – 2015-05-15
    • Ordinarie 2013-08-26 – 2015-02-04
    • Ledig 2013-05-02 – 2013-08-25
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-05-01
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-04-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-03
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2012-04-11 – 2013-02-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-01-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-05-30
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-09-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12 och kulturutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 10-13, konstitutionsutskottet 11-12, civilutskottet 11-13, kulturutskottet 11-12, trafikutskottet 11-13, arbetsmarknadsutskottet 11-13, finansutskottet 12-13, skatteutskottet 12-13, justitieutskottet 12-13, försvarsutskottet 12, socialförsäkringsutskottet 12-13, socialutskottet 12-15, miljö- och jordbruksutskottet 12-13, näringsutskottet 12-13 och EU-nämnden 12-13. Ledamot och Nordiska rådets svenska delegation 12-13. Suppleant riksrevisionens styrelse 10.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Nyans-akademin - Alkohol- och drogbehandlare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Forskningscenter

Motion 2017/18:1506 av Margareta Larsson (-)

Motion till riksdagen 2017/18:1506 av Margareta Larsson Forskningscenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten till ett forskningscenter inom KAM enligt motionens intentioner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:1506 av Margareta Larsson (-) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1506 av Margareta Larsson (-) (pdf, 72 kB)

En patientsäker läkemedelshantering för barn och ungdomar

Motion 2017/18:1547 av Margareta Larsson (-)

Motion till riksdagen 2017/18:1547 av Margareta Larsson En patientsäker läkemedelshantering för barn och ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Socialstyrelsen i uppdrag att utreda och sammanställa statistik i enlighet med motionen och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1547 av Margareta Larsson (-) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1547 av Margareta Larsson (-) (pdf, 70 kB)

Självmordsprevention

Motion 2017/18:1546 av Margareta Larsson (-)

Motion till riksdagen 2017/18:1546 av Margareta Larsson Självmordsprevention Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett samarbete med Svenska kyrkan kring självmordsprevention och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under 2015 tog 1 554 personer sitt liv i Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:SoU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1546 av Margareta Larsson (-) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1546 av Margareta Larsson (-) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.