Margareta Nachmanson (M)

Margareta Nachmanson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-10-17 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2001-01-31 – 2001-10-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2001-10-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 2001-02-02 – 2001-03-25
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:184 Extraordinära händelser i kommuner och landsting

Motion 2001/02:K94 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:K94 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:184 Extraordinära händelser i kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2001/02:184. Motivering Regeringen föreslår i propositionen en ny lag om extraordinära händelser i fredstid


Utskottsberedning: 2002/03:KU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2001/02:170 Vissa frågor om koncessionsavgift på televisionens område

Motion 2001/02:K91 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:K91 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:170 Vissa frågor om koncessionsavgift på televisionens område Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå regeringens förslag om ändring i 4 lagen 1992:72 om koncessionsavgift på televisionens och radions område och i


Utskottsberedning: 2001/02:KU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:122 Åtgärder mot kommunalt domstolstrots

Motion 2001/02:K89 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:K89 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:122 Åtgärder mot kommunalt domstolstrots Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn av den kommunala verksamheten. Bakgrund Regeringen har i proposition 2001/02:122


Utskottsberedning: 2001/02:KU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se