Maria Arnholm (L)

Maria Arnholm (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2020-01-31
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2014-10-03 – 2019-06-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2020-01-31
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2019-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2013-01-21 – 2014-10-03

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 14-18, socialförsäkringsutskottet 14, näringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18, EU-nämnden 18, trafikutskottet 18, civilutskottet 18, skatteutskottet 18 och kulturutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Suppleant ledamotsrådet 18. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Avveckla Skolinspektionens barn- och elevombud i sin nuvarande form

Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. L Avveckla Skolinspektionens barn- och elevombud i sin nuvarande form Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i grunden reformera Skolinspektionens barn- och elevombud och ersätta dagens ordning med en mer rättssäker


Utskottsberedning: 2019/20:UbU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 83 kB)

Högre utbildning med kvalitet

Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. L Högre utbildning med kvalitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings- och forskningspolitiken bör vara att Sverige ska vara en framstående kunskapsnation, där utbildning,


Utskottsberedning: 2019/20:SfU10 2019/20:SfU17 2019/20:UbU15 2019/20:UbU16
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 92 kB)

En förskola för lärande

Motion 2019/20:3256 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3256 av Roger Haddad m.fl. L En förskola för lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förskolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökat fokus på lärandet i förskolan och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:UbU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3256 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3256 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.