Maria Ferm (MP)

Maria Ferm (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Studerande.
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-01-23 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2016-01-01 – 2019-01-22
    • Ledig 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2015-05-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Förste vice gruppledare 2018-09-24 – 2019-02-06
    • Gruppledare 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Förste vice gruppledare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Gruppledare 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Förste vice gruppledare 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Gruppledare 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Förste vice gruppledare 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Gruppledare 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-23
    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-05-21
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-23
    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-05-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-23
    • Suppleant 2016-02-09 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-23
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 – 2019-01-30
    • Ledamot 2018-01-16 – 2018-10-02
    • Ersättare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Ledamot 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Ersättare 2015-05-22 – 2015-12-31
    • Ledamot 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Ersättare 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-01-23
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Ledamot 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-01-28
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2018-02-02 – 2019-01-23
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-14 och socialförsäkringsutskottet 14-15 och 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och 16-18, EU-nämnden 10-14 och 18-, arbetsmarknadsutskottet 14-15 och 16- och finansutskottet 16-19. Ledamot krigsdelegationen 14-, ledamotsrådet 15, riksdagsstyrelsen 14-15 och 16 samt Utrikesnämnden 18-19. Ersättare riksdagsstyrelsen 15 och 16-19. Suppleant ledamotsrådet 14-15 och 6 och riksdagens valberedning 14-18. Gruppledare, Miljöpartiet de gröna 14 och 15, vice gruppledare 15 och 16-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Vellinge, slutår 04. Programmet Språk, migration & globalisering, Malmö högskola, Malmö, slutår 08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Rikspolisstyrelsen 11-. Ledamot i Migrationsverkets insynsråd och Säkerhetspolisens insynsråd. Särskild utredare i utredningen om lagliga vägar för att söka asyl i EU.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, stadsdelsfullmäktige Centrum i Malmö 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom Malmö 07-08. Ledamot, Gröna Studenters Riksstyrelse 07-08. Språkrör, Grön Ungdom 08-11. Ledamot, programrådet för kandidatprogrammet Politik och aktivt medborgarskap vid Södertörns högskola 11.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga

Motion 2014/15:1374 av Maria Ferm och Niclas Malmberg (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1374 av Maria Ferm och Niclas Malmberg MP Hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att se över insatser för dem som tvingas tigga. Motivering Under ett antal år har vi


Utskottsberedning: 2014/15:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1374 av Maria Ferm och Niclas Malmberg (MP) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:1374 av Maria Ferm och Niclas Malmberg (MP) (pdf, 68 kB)

En öppen och human migrationspolitik

Motion 2014/15:1656 av Maria Ferm (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1656 av Maria Ferm MP En öppen och human migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en öppen och human migrationspolitik. Motivering Miljöpartiet har en vision om en värld utan gränser, där alla har möjlighet


Utskottsberedning: 2014/15:SfU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1656 av Maria Ferm (MP) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:1656 av Maria Ferm (MP) (pdf, 79 kB)

Möjlighet att ta ut föräldraförsäkring samtidigt

Motion 2014/15:1655 av Maria Ferm och Stina Bergström (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1655 av Maria Ferm och Stina Bergström MP Möjlighet att ta ut föräldraförsäkring samtidigt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att utnyttja föräldraförsäkringen samtidigt som den andra vårdnadshavaren.


Utskottsberedning: 2014/15:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1655 av Maria Ferm och Stina Bergström (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1655 av Maria Ferm och Stina Bergström (MP) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.