Maria Gardfjell (MP)

Maria Gardfjell (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 147
Titel Biogeovetare/biolog.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.gardfjell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Vice ordförande, miljö- och jordbruksutskottet 18-19 och 1:e vice ordförande 19-. Suppleant utrikesutskottet 18-, EU-nämnden 18-, trafikutskottet 18-, näringsutskottet 19- och utrikesutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Läraren Curt Gardfjell och sjuksköterskan Ulla Gardfjell, f. Asp
  • Utbildning

    Biologisk geovetenskaplig utbildningslinje, Stockholms universitet 85-88.
  • Anställningar

    Assistent, Naturhistoriska riksmuseet, Vertebratavdelningen 84-85. Florainventerare, Umeå Universitet 88-89. Informatör och projektledare för Handla miljövänligt, Naturskyddsföreningen 89-92. Juniorkonsult, Sida Laos 91. Informationschef, Krav 92-97. Avdelningsdirektör, Konsumentverket 97-99. Projektledare, Coop Sverige 00-05. Egen företagare, Gardfjell Eko 05-07. Pressekreterare, Miljöpartiets riksdagskansli 08-09. Kommunalråd, Uppsala kommun 10-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sakkunnig Miljömålsberedningen 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunstyrelsen, Uppsala 06-08, ledamot 10-14 och 1:e vice ordförande 14015018. Ledamot, gatu- och trafiknämnden, Uppsala kommun 05-10. Ledamot, Upplands lokaltrafik 06-10. Styrelsesuppleant, Regionförbundet Uppsala län 10-16. Vice ordförande, Gamla Uppsala Buss, Uppsala kommun 10-12. Ledamot, Gamla Uppsala Buss, Uppsala läns landsting 12-14. Ersättare, Destination Uppsala 10-14. 1:e vice ordförande, Uppsala Stadshus AB 14-18. Ordförande, Uppsala Vatten och Avfall AB 14-19. Ledamot, Destination Uppsala AB 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot och redaktör för tidningen Fältbiologen, Fältbiologernas riksstyrelse 87-88. Ordförande, Uppsala Naturskyddsförening 94-99. Ordförande, Miljöpartiet Uppsala län 08-12. Ledamot, Naturskyddsföreningen Uppsala län 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stoppa regnskogsskövlingen

Motion 2020/21:3639 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3639 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Stoppa regnskogsskövlingen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst i EU för skydd av skogar såväl på hemmaplan som över planeten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: MJU NU

Motion 2020/21:3639 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3639 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 82 kB)

Fler brottsbekämpande byråkrater

Motion 2020/21:3069 av Karolina Skog m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3069 av Karolina Skog m.fl. MP Fler brottsbekämpande byråkrater Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka samordningen och uppföljningen av myndighetssamverkan mot organiserad brottslighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SfU 2020/21:FiU22 2020/21:JuU23

Motion 2020/21:3069 av Karolina Skog m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3069 av Karolina Skog m.fl. (MP) (pdf, 97 kB)

En socialt, ekonomiskt och ekologiskt hållbar bostadspolitik

Motion 2020/21:3055 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3055 av Emma Hult m.fl. MP En socialt, ekonomiskt och ekologiskt hållbar bostadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga bort bostadsbristen för studenter och möjliggöra nya former av hyreskontrakt och tillkännager detta för


Utskottsberedning: CU KrU SfU SkU SoU 2020/21:FiU22 2020/21:TU

Motion 2020/21:3055 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 86 kB) Motion 2020/21:3055 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 129 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se