Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 297
Titel Jur.kand./Fil.kand./Kronofogde.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.malmer.stenergard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2019-02-14 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Suppleant 2015-12-10 – 2016-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-23
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-17, miljö- och jordbruksutskottet 17-19 och socialförsäkringsutskottet 19, ordförande 19-. Suppleant finansutskottet 14-16, civilutskottet 14-17, skatteutskottet 15-16 och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Advokaten Per Malmer och civilekonomen Kerstin Malmer.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Europaklass, Söderportskolan, Kristianstad, slutår 99. Fil.kand., systemvetenskap, Lunds universitet 02. Jur.kand., Lunds universitet 08.
  • Anställningar

    Technology Intelligence Officer, Tetra Pak, Research & Development AB 02-03. Biträdande jurist, Hässleholm 08. Tingsnotarie, tingsrätterna i Blekinge och Hässleholm 08-11. Kronofogde, Kronofogdemyndigheten, Kristianstad 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén. Ledamot, Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Ledamot, 2018 års tryck- och yttrandefrihetskommitté. Ledamot, Kommittén om en tydligare budgetprocess.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Kristianstad 15-17. Vice ordförande, Fria Moderata Studentförbundet 06-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kontroller vid flygplatsen i Kabul

Skriftlig fråga 2020/21:3543 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2020/21:3543 Kontroller vid flygplatsen i Kabul av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt uppgifter i medier har två personer som avtjänat straff och därefter utvisats till Afghanistan återvänt till Sverige, från Kabul, med ett evakueringsflyg. De båda männen har

Inlämnad: 2021-08-27 Svarsdatum: 2021-09-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3543 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 77 kB)

En enhet för utredande av bidragsbrott

Skriftlig fråga 2020/21:3446 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2020/21:3446 En enhet för utredande av bidragsbrott av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 12 augusti meddelades en dom i Göteborgs tingsrätt i ett mål om bidragsbrott. 18 personer med kopplingar till ett assistansbolag dömdes för grova bedrägerier och grova bidragsbrott mot Försäkringskassan

Inlämnad: 2021-08-13 Svarsdatum: 2021-08-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3446 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Bristen på förvarsplatser

Skriftlig fråga 2020/21:3445 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2020/21:3445 Bristen på förvarsplatser av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I regleringsbrevet för budgetåret 2021 för Polismyndigheten anges bland annat att Polismyndigheten under 2021 ska fortsätta öka sin ambitionsnivå och sina resultat i arbetet med att verkställa

Inlämnad: 2021-08-13 Svarsdatum: 2021-08-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3445 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.