Maria Nilsson (L)

Maria Nilsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 262
Titel Undervisningsråd.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Vice gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Vice gruppledare 2019-08-12 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-11-15
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2021-09-02 –
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2019-09-26 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och utbildningsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 18-, skatteutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Ledamot riksdagens valberedning 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-. Vice gruppledare Liberalerna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:72 Ökad kontinuitet och effektivitet i vården - en primärvårdsreform

Motion 2021/22:4358 av Lina Nordquist m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4358 av Lina Nordquist m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:72 Ökad kontinuitet och effektivitet i vården en primärvårdsreform Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tydligt lagstadgad rätt att välja och lista sig hos en namngiven fast


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4358 av Lina Nordquist m.fl. (L) (docx, 100 kB) Motion 2021/22:4358 av Lina Nordquist m.fl. (L) (pdf, 94 kB)

med anledning av skr. 2021/22:63 Riksrevisionens rapport om att bygga nationell försvarsförmåga – statens arbete med att stärka arméstridskrafterna

Motion 2021/22:4357 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4357 av Allan Widman m.fl. L med anledning av skr. 2021/22:63 Riksrevisionens rapport om att bygga nationell försvarsförmåga statens arbete med att stärka arméstridskrafterna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ange till


Utskottsberedning: 2021/22:FöU4

Motion 2021/22:4357 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4357 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Ombildningen av Mälardalens högskola

Skriftlig fråga 2021/22:660 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2021/22:660 Ombildningen av Mälardalens högskola av Maria Nilsson L till Utbildningsminister Anna Ekström S I forskningspropositionen, som riksdagens beslutade om i våras, framhålls att innan regeringen beslutar om huruvida Mälardalens högskola ska få benämnas universitet avser regeringen att inhämta underlag om

Inlämnad: 2021-12-16 Svarsdatum: 2022-01-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2021/22:660 av Maria Nilsson (L) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se