Maria Nilsson (L)

Maria Nilsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 262
Titel Undervisningsråd.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partisekreterare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2022-04-13 –
    • Vice gruppledare 2019-08-12 – 2022-04-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-11-15
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-04-28 –
    • Ledamot 2021-09-02 – 2022-04-28
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2019-09-26 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och utbildningsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 18-, skatteutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Ledamot riksdagens valberedning 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-. Vice gruppledare Liberalerna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Strategin för romsk inkludering

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2018/19:256 Strategin för romsk inkludering av Maria Nilsson L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2012 fattade riksdagen beslut om en strategi för romsk inkludering. Den övergripande målsättningen med strategin är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga möjligheter i livet

Inlämnad: 2019-05-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Strategin för romsk inkludering

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.