Maria Nilsson (L)

Maria Nilsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 262
Titel Undervisningsråd.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partisekreterare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2022-04-13 –
    • Vice gruppledare 2019-08-12 – 2022-04-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-11-15
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-04-28 –
    • Ledamot 2021-09-02 – 2022-04-28
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2019-09-26 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och utbildningsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 18-, skatteutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Ledamot riksdagens valberedning 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-. Vice gruppledare Liberalerna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2020/21:4107 av Lina Nordquist m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:4107 av Lina Nordquist m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om dels fortsatt giltighet av lagen


Utskottsberedning: 2021/22:SoU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , 3 bifall,

Motion 2020/21:4107 av Lina Nordquist m.fl. (L) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:4107 av Lina Nordquist m.fl. (L) (pdf, 116 kB)

Eupols polismission i Afghanistan

Skriftlig fråga 2020/21:3456 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2020/21:3456 Eupols polismission i Afghanistan av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Vi ser alla med stor oro på det som händer i Afghanistan just nu. Den hastighet med vilken talibanerna har lyckats ta kontroll över de större städerna inklusive Kabul är förskräckande. Talibanernas brutalitet och religiösa

Inlämnad: 2021-08-16 Svarsdatum: 2021-09-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3456 av Maria Nilsson (L) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster

Motion 2020/21:4099 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:4099 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser hyresgästers rätt att få ett nytt lägenhetsavtal på grund av att en lägenhet förstörs. Riksdagen avslår propositionen


Utskottsberedning: 2021/22:CU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4099 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:4099 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.