Maria Nilsson (L)

Maria Nilsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 262
Titel Undervisningsråd.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partisekreterare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2022-04-13 –
    • Vice gruppledare 2019-08-12 – 2022-04-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-11-15
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-04-28 –
    • Ledamot 2021-09-02 – 2022-04-28
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2019-09-26 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och utbildningsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 18-, skatteutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Ledamot riksdagens valberedning 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-. Vice gruppledare Liberalerna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:213 En samlad strategi för alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobakspolitiken samt spel om pengar 2022–2025

Motion 2021/22:4630 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4630 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av skr. 2021/22:213 En samlad strategi för alkohol-narkotika-dopnings- och tobakspolitiken samt spel om pengar 20222025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla former av läkemedelsberoende

Inlämnad: 2022-04-08 Förslag: 18
Utskottsberedning: 2021/22:SoU25
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 15 avslag, 3 bifall,

Motion 2021/22:4630 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:4630 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 103 kB)

med anledning av prop. 2021/22:160 Skolans arbete med trygghet och studiero

Motion 2021/22:4570 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4570 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:160 Skolans arbete med trygghet och studiero Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa konsekvenstrappor i skolväsendet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2021/22:UbU28
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:4570 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4570 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2021/22:161 Ökad likvärdighet för skolhuvudmän

Motion 2021/22:4569 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4569 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:161 Ökad likvärdighet för skolhuvudmän Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag som säkerställer


Utskottsberedning: 2021/22:UbU32
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4569 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4569 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.