Maria Nilsson (L)

Maria Nilsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 262
Titel Undervisningsråd.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partisekreterare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2022-04-13 –
    • Vice gruppledare 2019-08-12 – 2022-04-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-11-15
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-04-28 –
    • Ledamot 2021-09-02 – 2022-04-28
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2019-09-26 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och utbildningsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 18-, skatteutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Ledamot riksdagens valberedning 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-. Vice gruppledare Liberalerna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kunskapstappet inom sfi

Skriftlig fråga 2019/20:2061 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:2061 Kunskapstappet inom sfi av Maria Nilsson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Under torsdagen den 27 augusti rapporterade Ekot om en rundringning till de tre storstadskommunerna med frågan om sfi-undervisningen klarat coronakrisen. Det bekräftades att sfi-undervisningen lidit svårt av övergången

Inlämnad: 2020-08-27 Svarsdatum: 2020-09-11 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2061 av Maria Nilsson (L) (pdf, 98 kB)

Protesterna i Belarus

Skriftlig fråga 2019/20:1679 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:1679 Protesterna i Belarus av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Presidentvalet i Belarus är planerat till augusti 2020. Den sittande president Aleksandr Lukasjenko har innehavt presidentämbetet sedan 1994. Belarus är en auktoritär och totalitär regim där mänskliga fri- och rättigheter är starkt

Inlämnad: 2020-06-25 Svarsdatum: 2020-07-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1679 av Maria Nilsson (L) (pdf, 88 kB)

Det svenska ordförandeskapet i OSSE 2021

Skriftlig fråga 2019/20:1631 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:1631 Det svenska ordförandeskapet i OSSE 2021 av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Ordförandeskapet i Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE roterar. År 2021 är det dags för Sverige att ta över ordförandeskapet. Det ska poängteras att ordförandeskapet inte roterar efter en

Inlämnad: 2020-06-22 Svarsdatum: 2020-07-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1631 av Maria Nilsson (L) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.