Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864230
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2021-10-31
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2020-02-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-17, utrikesutskottet 15-18, civilutskottet 18- och EU-nämnden 19-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16- och riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Personlig suppleant styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 18-.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett nytt digitalt ledarskap för Sverige

Motion 2020/21:3479 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3479 av Maria Stockhaus m.fl. M Ett nytt digitalt ledarskap för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett digitalt kompetenslyft för att stärka den digitala ledningen bland myndigheter och offentlig sektor och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FöU KrU KU 2020/21:FiU25 2020/21:FöU4 2020/21:NU13 2020/21:NU20 2020/21:TU4

Motion 2020/21:3479 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 95 kB) Motion 2020/21:3479 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 170 kB)

Ett hållbart flyglyft för Sverige

Motion 2020/21:3475 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3475 av Maria Stockhaus m.fl. M Ett hållbart flyglyft för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett hållbart flyglyft och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet


Utskottsberedning: SkU 2020/21:MJU 2020/21:TU

Motion 2020/21:3475 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:3475 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 110 kB)

En modern tågpolitik för stärkt pendling och bättre transporter

Motion 2020/21:3472 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3472 av Maria Stockhaus m.fl. M En modern tågpolitik för stärkt pendling och bättre transporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tågsatsningar som gynnar jobb och tillväxt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:3472 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3472 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se