Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864230
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2021-10-31
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2020-02-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-17, utrikesutskottet 15-18, civilutskottet 18- och EU-nämnden 19-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16- och riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Personlig suppleant styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 18-.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges exportstrategi och flyget

Interpellation 2020/21:659 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2020/21:659 Sveriges exportstrategi och flyget av Maria Stockhaus M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I regeringens exportstrategi kan man läsa följande under 4.22 Fler direktlinjer till och från Sverige: Tillgänglighet i form av flygplatser med direkta flyglinjer blir allt viktigare i dagens globaliserade

Inlämnad: 2021-04-16 Svarsdatum: 2021-04-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:659 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 101 kB)

med anledning av skr. 2020/21:90 Nordiskt samarbete 2020

Motion 2020/21:3954 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3954 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:90 Nordiskt samarbete 2020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utvärdering av det nordiska samarbetet under krisen i en nordisk coronakommission och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:UU4

Motion 2020/21:3954 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3954 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Bredbandsutbyggnaden

Interpellation 2020/21:624 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2020/21:624 Bredbandsutbyggnaden av Maria Stockhaus M till Statsrådet Anders Ygeman S Sverige har ett mål om att hela landet bör ha tillgång till snabbt bredband år 2025. Kortsiktigt är målsättningen att 95 procent av alla hushåll och företag bör ha tillgång till bredband om minst 100 megabit per sekund

Inlämnad: 2021-04-06 Svarsdatum: 2021-04-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2020/21:624 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bredbandsutbyggnaden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se