Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2022-10-31
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2020-02-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-17, utrikesutskottet 15-18, civilutskottet 18- och EU-nämnden 19-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16- och riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Personlig suppleant styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 18-.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2018/19:110 Riksrevisionens rapport om Skolverkets och Skolinspektionens arbete mot otillåten spridning av nationella prov

Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:110 Riksrevisionens rapport om Skolverkets och Skolinspektionens arbete mot otillåten spridning av nationella prov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att digitalisera de nationella


Utskottsberedning: 2018/19:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt

Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som gäller 12 kap. 65 c jordabalken. Motivering Vi har i dag en till stora delar dysfunktionell bostadsmarknad, där många


Utskottsberedning: 2018/19:CU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2018/19:108 Fler tillval för hyresgäster

Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:108 Fler tillval för hyresgäster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 5 hyresförhandlingslagen 1978:304 vad gäller en skyldighet att förhandla överenskomna tillval och frånval med hyresgästorganisationen.


Utskottsberedning: 2018/19:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.