Maria Strömkvist (S)

Maria Strömkvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 237
Titel Studieombudsman.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.stromkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot 2019-01-31 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 – 2019-03-13

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-16, skatteutskottet 16-18, justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant civilutskottet 14-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-19. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Piteå, slutår 82.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Piteå kommun 83-89. Ombudsman, SSU Dalarna 89-92. Undersköterska, Ludvika kommun 95-97. Ombudsman, Socialdemokraterna Ludvika 97-99. Utbildare, Lernia 01. Studieombudsman, ABF 01-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunfullmäktige, Ludvika.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Digitalisering inte bara snabbt utan också brett

Motion 2020/21:2140 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2140 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Digitalisering inte bara snabbt utan också brett Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att arbetet med att förbättra den digitala infrastrukturen ska ske i takt med den faktiska ökande användningen


Utskottsberedning: 2020/21:TU4

Motion 2020/21:2140 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2140 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Sociala insatser för att förebygga och minska risken för val av en kriminell livsstil

Motion 2020/21:2141 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2141 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Sociala insatser för att förebygga och minska risken för val av en kriminell livsstil Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla socialtjänstens arbete i socialt utsatta områden och tillkännager detta


Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2020/21:2141 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2141 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Farmaceut på distans

Motion 2020/21:2004 av Maria Strömkvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2004 av Maria Strömkvist m.fl. S Farmaceut på distans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att det ska finnas möjlighet att hämta ut receptbelagd medicin i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2020/21:2004 av Maria Strömkvist m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2004 av Maria Strömkvist m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se