Maria Strömkvist (S)

Maria Strömkvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 237
Titel Studieombudsman.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.stromkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot 2019-01-31 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 – 2019-03-13

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-16, skatteutskottet 16-18, justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant civilutskottet 14-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-19. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Piteå, slutår 82.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Piteå kommun 83-89. Ombudsman, SSU Dalarna 89-92. Undersköterska, Ludvika kommun 95-97. Ombudsman, Socialdemokraterna Ludvika 97-99. Utbildare, Lernia 01. Studieombudsman, ABF 01-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunfullmäktige, Ludvika.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Basindustrins och industrins framtid och utveckling

Motion 2015/16:1008 av Patrik Engström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1008 av Patrik Engström m.fl. S Basindustrins och industrins framtid och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga möjligheterna att kartlägga industrins villkor ur ett globalt och långsiktigt perspektiv och


Utskottsberedning: 2015/16:NU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1008 av Patrik Engström m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:1008 av Patrik Engström m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Långsiktigt företagande

Motion 2015/16:1006 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1006 av Isak From m.fl. S Långsiktigt företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten bör överväga möjligheterna att förbättra tillgången till finansiering för företag i tidiga skeden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:NU15 2015/16:NU23
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:1006 av Isak From m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:1006 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Fäbodar

Motion 2015/16:1403 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1403 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Fäbodar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att skapa mer gynnsamma förutsättningar för fäbodbruk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under det senaste seklet har samhällsförändringar


Utskottsberedning: 2015/16:MJU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1403 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1403 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se