Marianne Berg (V)

Marianne Berg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel Socialsekreterare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-10-27 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2009-09-30 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:CU16 21 mars 2012 Familjerätt
Interpellationsdebatt 2011/12:91 av Johansson, Wiwi-Anne (V) 18 november 2011 Brister i arbetsskadeförsäkringen

Dokument:

med anledning av prop. 2007/08:163 Åtgärder för att utreda vissa samhällsfarliga brott, m.m.

Motion 2007/08:Ju37 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju37 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:163 Åtgärder för att utreda vissa samhällsfarliga brott, m.m. v082 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med en uppföljning


Utskottsberedning: 2008/09:JuU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2007/08:Ju37 av Alice Åström m.fl. (v) (doc, 52 kB) Motion 2007/08:Ju37 av Alice Åström m.fl. (v) (pdf, 181 kB)

med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008

Motion 2007/08:Fi13 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi13 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008 v072 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden i enlighet med vad som anförs i motionen och anvisar med följande ändringar av anslagen i förhållande


Utskottsberedning: 2007/08:FiU21
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2007/08:Fi13 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 64 kB) Motion 2007/08:Fi13 av Lars Ohly m.fl. (v) (pdf, 211 kB)

med anledning av prop. 2007/08:132 Godkännande av rådets beslut om åtkomst till informationssystemet för viseringar (VIS) i syfte att förhindra, upptäcka och utreda terroristbrott och andra grova brott

Motion 2007/08:Ju35 av Lena Olsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju35 av Lena Olsson m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:132 Godkännande av rådets beslut om åtkomst till informationssystemet för viseringar VIS i syfte att förhindra, upptäcka och utreda terroristbrott och andra grova brott Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2007/08:JuU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju35 av Lena Olsson m.fl. (v) (doc, 43 kB) Motion 2007/08:Ju35 av Lena Olsson m.fl. (v) (pdf, 146 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.