Marianne Berg (V)

Marianne Berg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel Socialsekreterare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-10-27 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2009-09-30 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:CU16 21 mars 2012 Familjerätt
Interpellationsdebatt 2011/12:91 av Johansson, Wiwi-Anne (V) 18 november 2011 Brister i arbetsskadeförsäkringen

Dokument:

med anledning av prop. 2009/10:192 Umgängesstöd och socialtjänstens förutsättningar att tala med barn

Motion 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:192 Umgängesstöd och socialtjänstens förutsättningar att tala med barn Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen snarast återkommer med förslag till ändringar i lagstiftningen som


Utskottsberedning: 2009/10:CU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v) (doc, 59 kB) Motion 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v) (pdf, 178 kB)

med anledning av prop. 2009/10:199 Nya villkor för stödet till dagspressen

Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:199 Nya villkor för stödet till dagspressen s87006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om befintliga övergångsbestämmelser i presstödsförordningen 1990:524 avsnitt 9 i propositionenRiksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:KU42
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 63 kB) Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (pdf, 192 kB)

med anledning av prop. 2009/10:185 Allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag och reformerade hyressättningsregler

Motion 2009/10:C21 av Egon Frid m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:C21 av Egon Frid m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:185 Allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag och reformerade hyressättningsregler Förslag till riksdagsbeslut 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:185 Allmänna kommunala bostadsaktiebolag och reformerade


Utskottsberedning: 2009/10:CU24
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2009/10:C21 av Egon Frid m.fl. (v) (doc, 88 kB) Motion 2009/10:C21 av Egon Frid m.fl. (v) (pdf, 231 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.