Marianne Berg (V)

Marianne Berg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel Socialsekreterare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-10-27 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2009-09-30 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:CU16 21 mars 2012 Familjerätt
Interpellationsdebatt 2011/12:91 av Johansson, Wiwi-Anne (V) 18 november 2011 Brister i arbetsskadeförsäkringen

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:109 Vissa åtgärder mot illegala vapen

Motion 2011/12:Ju14 av Lena Olsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju14 av Lena Olsson m.fl. V med anledning av prop. 2011/12:109 Vissa åtgärder mot illegala vapen V015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av straffskalorna för vapenbrott. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:JuU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2011/12:Ju14 av Lena Olsson m.fl. (V) (doc, 53 kB) Motion 2011/12:Ju14 av Lena Olsson m.fl. (V) (pdf, 167 kB)

Tvångssterilisering

Interpellation 2011/12:197 av Berg, Marianne (V)

den 18 januari Interpellation 2011/12:197 Tvångssterilisering av Marianne Berg V till socialminister Göran Hägglund KD Utredningen om könstillhörighetslagen SOU 2007:16 presenterades i mars 2007. Socialstyrelsen presenterade en rapport 2010 och en utredning 2011. Det är uppenbart att lagen som tillkom 1972 bör förändras

Inlämnad: 2012-01-18 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Könstillhörighetslagstiftningen

Skriftlig fråga 2011/12:258 av Berg, Marianne (V)

den 15 december Fråga 2011/12:258 Könstillhörighetslagstiftningen av Marianne Berg V till socialminister Göran Hägglund KD Förändringsarbetet av lag 1972:119 om fastställande av könstillhörighet i vissa fall har dragit ut på tiden. Utredningen om könstillhörighetslagen SOU 2007:16 presenterades i mars 2007. Socialstyrelsen

Inlämnad: 2011-12-15 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.