Marie-Louise Hänel Sandström (M)

Marie-Louise Hänel Sandström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marie-louise.hanel.sandstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-02-05 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2020-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18-19, kulturutskottet 19- och socialutskottet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rymdstrategin

Interpellation 2018/19:179 av Marie-Louise Hänel Sandström (M)

Interpellation 2018/19:179 Rymdstrategin av Marie-Louise Hänel Sandström M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Alliansregeringen tog initiativ till att tillsätta Rymdutredningen i april 2014 SOU 2015:75Utredningen föreslog bland annat att Sverige skulle anta en rymdstrategi, vilket Alliansen har förespråkat sedan dess.

Inlämnad: 2019-04-08 Svarsdatum: 2019-06-25 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2018/19:179 av Marie-Louise Hänel Sandström (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rymdstrategin

Mobiltelefonförbud i klassrum

Interpellation 2018/19:48 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2018/19:48 Mobiltelefonförbud i klassrum av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Anna Ekström S I januariöverenskommelsen finns en mycket detaljerad punkt som de fem partierna kommit överens om. Det handlar om att införa ett förbud mot mobiltelefoner i klassrummen i svenska skolor. Redan i dag finns

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:48 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mobiltelefonförbud i klassrum

Åtgärder mot frånvaro

Interpellation 2018/19:47 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2018/19:47 Åtgärder mot frånvaro av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Anna Ekström S I december 2016 överlämnades utredningen Saknad om frånvaro i skolan till regeringen. I utredningen har utredaren kartlagt frånvaro men även kommit med ett antal förslag på åtgärder. Problematisk frånvaro, som

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:47 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot frånvaro

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se