Marie-Louise Hänel Sandström (M)

Marie-Louise Hänel Sandström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 99
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marie-louise.hanel.sandstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-02-05 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2020-11-01 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2022-09-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18-19, kulturutskottet 19- och socialutskottet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2018/19:110 Riksrevisionens rapport om Skolverkets och Skolinspektionens arbete mot otillåten spridning av nationella prov

Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:110 Riksrevisionens rapport om Skolverkets och Skolinspektionens arbete mot otillåten spridning av nationella prov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att digitalisera de nationella


Utskottsberedning: 2018/19:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Rymdstrategin

Interpellation 2018/19:179 av Marie-Louise Hänel Sandström (M)

Interpellation 2018/19:179 Rymdstrategin av Marie-Louise Hänel Sandström M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Alliansregeringen tog initiativ till att tillsätta Rymdutredningen i april 2014 SOU 2015:75Utredningen föreslog bland annat att Sverige skulle anta en rymdstrategi, vilket Alliansen har förespråkat sedan dess.

Inlämnad: 2019-04-08 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2018/19:179 av Marie-Louise Hänel Sandström (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rymdstrategin

med anledning av prop. 2018/19:58 Ny ordning för att främja god sed och hantera oredlighet i forskning

Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:58 Ny ordning för att främja god sed och hantera oredlighet i forskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reformen bör utvärderas senast fem år efter genomförandet och


Utskottsberedning: 2018/19:UbU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.