Marie-Louise Rönnmark (S)

Marie-Louise Rönnmark (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-04-02 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-10-01 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-10-19 – 2018-09-24
    • Ersättare 2017-09-13 – 2017-10-15
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-01-28 – 2002-03-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-04-25 – 2002-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-04-25 – 2002-09-29
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-11 – 2017-04-01
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-11 – 2017-04-01
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-10 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-10-24 – 2018-03-30
    • Extra suppleant 2017-09-13 – 2017-10-15
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-10 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-10-24 – 2018-03-30
    • Extra suppleant 2017-09-13 – 2017-10-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02 och 16- (ersättare 161001-). Suppleant skatteutskottet 02, socialförsäkringsutskottet 02 och socialutskottet 02. Extra suppleant finansutskottet 16- och kulturutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Utrikespolitisk debatt 14 februari 2018 Utrikespolitisk debatt
Debatt om förslag 2016/17:KrU5 23 februari 2017 Kultur för alla
Frågestund 23 februari 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:KrU1 1 december 2016 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Rättvisa mellan upplåtelseformerna

Motion 2017/18:766 av Björn Wiechel m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:766 av Björn Wiechel m.fl. S Rättvisa mellan upplåtelseformerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn kring rättvisan mellan upplåtelseformerna och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag råder en orättvisa mellan


Utskottsberedning: 2017/18:SkU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:766 av Björn Wiechel m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:766 av Björn Wiechel m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se