Marie Nicholson (M)

Marie Nicholson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 329
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marie.nicholson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-10-11 – 2023-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Försvarsmaktens möjlighet till övning och utbildning i Kalmar län

Motion 2022/23:101 av Marie Nicholson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:101 av Marie Nicholson M Försvarsmaktens möjlighet till övning och utbildning i Kalmar län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om övnings- och skjutfält i Kalmar län och tillkännager detta för regeringen. Motivering Hemvärnet utgör i dag de

Inlämnad: 2022-11-15 Förslag: 1
Utskottsberedning: FöU

Motion 2022/23:101 av Marie Nicholson (M) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:101 av Marie Nicholson (M) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.