Markus Kallifatides (S)

Markus Kallifatides (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 279
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post markus.kallifatides[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Ett oberoende tvistlösningsförfarande för kollektiva hyrestvister
Debatt om förslag 2022/23:CU2 24 november 2022 Ett oberoende tvistlösningsförfarande för kollektiva hyrestvister
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Arbetsmarknad och ekonomi
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Arbetsmarknad och ekonomi

Dokument:

Bostadsbyggandet i Stockholm

Interpellation 2022/23:99 av Markus Kallifatides (S)

Interpellation 2022/23:99 Bostadsbyggandet i Stockholm av Markus Kallifatides S till Statsrådet Andreas Carlson KD Bostadsbristen är stor i de flesta delar av landet och det gäller i högsta grad i Stockholmsregionen där samtliga kommuner i Boverkets undersökningar uppger att underskott på bostäder kommer att råda även

Inlämnad: 2022-12-02 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Interpellation 2022/23:99 av Markus Kallifatides (S) (pdf, 77 kB)

Familjerätt

Motion 2022/23:2218 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2218 av Jennie Nilsson m.fl. S Familjerätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stöd till föräldraskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka barnrättsperspektivet i fråga om

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: SoU 2022/23:CU6

Motion 2022/23:2218 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (docx, 84 kB) Motion 2022/23:2218 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (pdf, 104 kB)

Bostadspolitik

Motion 2022/23:2217 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2217 av Jennie Nilsson m.fl. S Bostadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skillnaderna i boendekostnader mellan dem som hyr och dem som äger behöver minska, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen ställer sig

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 35
Utskottsberedning: JuU SfU 2022/23:CU1 2022/23:CU10 2022/23:CU12 2022/23:CU13 2022/23:CU14 2022/23:FiU22 2022/23:FiU34

Motion 2022/23:2217 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (docx, 96 kB) Motion 2022/23:2217 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (pdf, 142 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.