Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Författare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens hedersnätverk 19-. Suppleant Svensk-tjeckiska vänföreningen 19-.
  • Utbildning

    Vårdgymnasiet, Karlstad 89-91. Komvux, 93-94. Datorteket Karlstad, projektledarutbildning 94-95. Väktarutbildning, 00-01. SIS Behandlingsassistent, 02-03. Ledarskapsutbildning, UGL (Utveckling Grupp Ledare), 06-06.
  • Anställningar

    Föreläsare, olika ämnesområden 95-. Projektledare, SIS Klarälvsgården 02-03. Arrestantvakt, Polismyndigheten Värmland 99-. Processledare och fältassistent, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Karlstads kommun 04-08. Projektledare, Moderaternas riksorganisation 08-10. Politisk sekreterare, Örebro kommun 10-12. Författare, Bokförlaget Norlén & Slottner 12-. Författare, Svenska författarförbundet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstads kommun.
  • Litteratur

    Det som inte syns (12). Maskrosflickan (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:430 av Lars Beckman (M) 29 april 2022 Sveriges vargstam
Interpellationsdebatt 2021/22:429 av Alexandra Anstrell (M) 29 april 2022 Vargstammen i Sverige
Interpellationsdebatt 2021/22:461 av Marléne Lund Kopparklint (M) 29 april 2022 Ökningen av antalet vargar
Debatt om förslag 2021/22:MJU22 28 april 2022 Djurskydd

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023

Motion 2021/22:4750 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4750 av Jessica Rosencrantz m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt ska justera reduktionsplikten i enlighet med


Utskottsberedning: MJU

Motion 2021/22:4750 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2021/22:4750 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Kommunpolisernas roll

Skriftlig fråga 2021/22:1586 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2021/22:1586 Kommunpolisernas roll av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Områdespolis och kommunpolis inrättades i samband med omorganisationen av Polismyndigheten 2015 med syfte att säkerställa kontinuitet i det lokala polisarbetet i varje lokalpolisområde. Riksrevisionen släppte

Inlämnad: 2022-05-12 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1586 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 85 kB)

Sveriges beroendeställning till Kina avseende vindkraft

Skriftlig fråga 2021/22:1585 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2021/22:1585 Sveriges beroendeställning till Kina avseende vindkraft av Marléne Lund Kopparklint M till Statsrådet Khashayar Farmanbar S För att vi bättre ska stå rustade vid kommande krig och kriser behöver Sverige öka sin självförsörjningsgrad, och det rejält. Coronakrisen har gett en tydlig bild av bristerna

Inlämnad: 2022-05-12 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1585 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.