Marta Obminska (M)

Marta Obminska (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 86
Titel Jur.kand./projektledare.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864407
E-post marta.obminska[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-08-27 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-12-13 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2011-08-25 – 2011-12-12
    • Ledig 2011-06-07 – 2011-08-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-06-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-06-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-09-17 – 2017-06-27
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-14 och 15-. Ledamot EU-nämnden 10-12, civilutskottet 12-14 och konstitutionsutskottet 17-18 och 19-, vice ordförande 18-19. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 11-14, konstitutionsutskottet 15-17 och kulturutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Suppleant riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören P. Obminski och civilingenjören J. Obminska, f. Baranowska.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskapligt program i Classe Française, Katedralskolan Uppsala 98. Projektledarexamen, Idékraft, Uppsala 00. Jur.kand., Uppsala universitet 06.
  • Anställningar

    Kommunalråd, Uppsala kommun 14-15. Politisk handläggare (Europa- och socialpolitik), Moderata Riksorganisationen/Riksdagen 07-. Politiskt sakkunnig/landstingsrådssekreterare, Moderaternas kansli, Stockholms läns landsting 08-09. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen. Samordningskansliet 08. Trainee/jurist, MAQS Law Firm Advokatbyrå KB/AB, Stockholm 05 och april 06-07. Jurist, Advokatbyrån Linklaters, Warszawa, Polen 04 (feriearbete). Projektledare, Campus Venture AB 02-03 (deltid). Workshopledare, Baltic Sea Youth Forum 00. Mälardalsrådet 00 (1-2 dagar). Kampanjcoach, MUF i Stockholms län 99-00 (deltid). Medarbetare, McDonalds Forumgallerian 97-99 (deltid). Praktik som innesäljare och receptionist, TV4 Uppland 98-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Skattenämndsledamot, Skatteverket i Uppsala 02-05. Presstödsnämnden 16-18. Datainspektionens insynsråd 16-. Referensgrupp till 2015 års vallagsutredning 16. Utredningen om EU-arbetet i riksdagen 17-18. 2018 års tryck- och yttrandefrihetskommitté 18-. Offentliga sektorns särskilda nämnd 18. Utredningen om Riksrevisionens ledningsstruktur 19. Kommittén om förbud mot rasistiska organisationer 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppsala 06-, ersättare 02-06. Gruppledare 15 (halvår). Ersättare, valberedningen 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10 och 14-15, ersättare 06. Ledamot, krisledningsnämnden 06-10 och 14-15. Landstingsfullmäktig, Uppsala län 02-05. Ledamot, nämnden för vuxna med funktionshinder 03-06. Ersättare, Eriksbergs KDN 00-03. Ledamot, Uppsala Stadshus AB 06-10 och 14-15, suppleant 06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Uppsala läns förbundsstyrelse, Moderaterna 07-12. Aktion MKF. Kvalificerad utbildning för moderata kvinnor, Moderatkvinnorna 07-09. Styrelseledamot, Uppsala Katedralskolas Alumniförening 04-06. Ledamot, valberedningen, Uppsala läns förbundsstyrelse, Moderaterna 03-06. Ledamot, kretsstyrelsen i Uppsala kommun, Moderaterna 02-07. Ledningsgruppsledamot, kampanjsekreterare, organisationssekreterare och ledamot, valberedningen, Föreningen Heimdal 00-03. Ledningsgruppsledamot och informationsansvarig, Uppsala Juniorhandelskammare 01. Ledamot, kårfullmäktige, Uppsala studentkår, 01-02, ersättare 99-01. Ersättare, UBBO bostadsstiftelse, Uppsala studentkår, 01-02. Styrelseledamot, Fria Studenter, 01-02. Skattmästare, Föreningen Heimdal 00-01. Sekreterare, kårfullmäktige, Uppsala studentkår 00. Ledamot, Tidningsstyrelsen (Ergo), Uppsala studentkår 00. Ersättare, kårstyrelsen, Stockholms universitets studentkår 00-00. Ledamot, kårfullmäktige, Stockholms universitets studentkår 00- 00. Styrelseledamot, Västra Moderater, Moderaterna 00-11. Närradioförman, Södermanland-Nerikes nation 99.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En svensk digitaliserad offentlig förvaltning i framkant

Motion 2020/21:3473 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3473 av Karin Enström m.fl. M En svensk digitaliserad offentlig förvaltning i framkant Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge alla myndigheter i uppdrag att strategiskt arbeta för att öka utbudet av och tillgängligheten till öppna data,


Utskottsberedning: KU 2020/21:FiU25 2020/21:FiU34 2020/21:TU4

Motion 2020/21:3473 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3473 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Förbindelse Skokloster-Knivsta

Motion 2020/21:3210 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M)

Motion till riksdagen 2020/21:3210 av Jessika Roswall och Marta Obminska båda M Förbindelse SkoklosterKnivsta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en vägfärja frigående eller linfärja mellan Skokloster i Håbo kommun och Västersjö i Knivsta kommun och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2020/21:TU16

Motion 2020/21:3210 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3210 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M) (pdf, 75 kB)

Riksväg 55

Motion 2020/21:3209 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M)

Motion till riksdagen 2020/21:3209 av Jessika Roswall och Marta Obminska båda M Riksväg 55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för en utbyggnad av riksväg 55 inklusive Hjulstabron och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksväg


Utskottsberedning: 2020/21:TU16

Motion 2020/21:3209 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3209 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se