Märta Stenevi (MP)

Märta Stenevi (MP)

Tidigare statsråd

Parti Miljöpartiet
Född år 1976

Aktuella uppdrag

    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör

    • Miljöpartiet

    • Partisekreterare 2019-05-04 – 2021-01-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2021-01-31 –
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2021-02-05 – 2021-11-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 21 oktober 2021 Frågestund
Interpellationsdebatt 2021/22:49 av Momodou Malcolm Jallow (V) 21 oktober 2021 Vräkningar av barnfamiljer
Interpellationsdebatt 2021/22:43 av Louise Meijer (M) 21 oktober 2021 Sveriges villapolitik
Interpellationsdebatt 2021/22:31 av Roger Haddad (L) 21 oktober 2021 Utvecklingen i utsatta områden

Dokument:

Avsaknad av svensk statistik om antisemitism

Svar på skriftlig fråga 2021/22:369 besvarad av Statsrådet Märta Stenevi (MP)

A2021/02149/MRB Arbetsmarknadsdepartementet Jämställdhets- och bostadsministern Till riksdagen Meddelande om svar på fråga 2021/22:369 av Staffan Eklöf SD Avsaknad av svensk statistik om antisemitism Som utgångspunkt besvarar en övergångsregering inte interpellationer eller skriftliga frågor. Vissa frågor, bland annat

Svarsdatum: 2021-11-12 Frågeställare: Staffan Eklöf (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:369 besvarad av Statsrådet Märta Stenevi (MP) (docx, 66 kB)

Hedersrelaterat våld och förtryck

Svar på skriftlig fråga 2021/22:349 besvarad av Statsrådet Märta Stenevi (MP)

A2021/02126/JÄM Arbetsmarknadsdepartementet Jämställdhets- och bostadsministern Till riksdagen Meddelande om svar på fråga 2021/22:349 av Ann-Christine From Utterstedt SD Hedersrelaterat våld och förtryck Som utgångspunkt besvarar en övergångsregering inte interpellationer eller skriftliga frågor. Vissa frågor, bland

Svarsdatum: 2021-11-11 Frågeställare: Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:349 besvarad av Statsrådet Märta Stenevi (MP) (docx, 66 kB)

Kritiken från FN:s kvinnokommitté

Svar på skriftlig fråga 2021/22:317 besvarad av Statsrådet Märta Stenevi (MP)

A2021/02066/JÄM Arbetsmarknadsdepartementet Jämställdhets- och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:317 av Ebba Hermansson SD Kritiken från FN:s kvinnokommitté Ebba Hermansson har frågat mig om hur jag och regeringen ser på

Svarsdatum: 2021-11-10 Frågeställare: Ebba Hermansson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:317 besvarad av Statsrådet Märta Stenevi (MP) (docx, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se