Martin Ådahl (C)

Martin Ådahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 278
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866601
E-post martin.adahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-09-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2021-09-14 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk

Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att upphandlingsregler i högre grad behöver göra det möjligt för småföretag att delta och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2021/22:FiU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C) (docx, 79 kB) Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C) (pdf, 76 kB)

Belarus

Motion 2021/22:3504 av Martin Ådahl (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3504 av Martin Ådahl C Belarus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige inte ska erkänna Aleksandr Lukasjenko som Belarus rättmätiga president och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2021/22:UU10 2021/22:UU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:3504 av Martin Ådahl (C) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3504 av Martin Ådahl (C) (pdf, 73 kB)

Vapenexport till Saudiarabien

Motion 2021/22:3503 av Martin Ådahl (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3503 av Martin Ådahl C Vapenexport till Saudiarabien Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmana regeringen att utnyttja sina befogenheter att stoppa alla vapenleveranser till Saudiarabien, inklusive följdleveranser, för att tydliggöra


Utskottsberedning: 2021/22:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3503 av Martin Ådahl (C) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3503 av Martin Ådahl (C) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.