Martin Kinnunen (SD)

Martin Kinnunen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 145
Titel Fil.kand.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866239
E-post martin.kinnunen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-23 – 2016-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 18-. Suppleant EU-nämnden 15-18. Ledamot riksbanksfullmäktige 14-16.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skärholmen, slutår 02.
  • Anställningar

    Partiassistent, Sverigedemokraterna, Stockholm 07-09. Bygghjälpare, Tuja, Aschaffenburg i Tyskland 10. Pressansvarig, Sverigedemokraterna 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk ungdom 05-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Elitidrottens villkor under pandemin

Interpellation 2020/21:55 av Martin Kinnunen (SD)

Interpellation 2020/21:55 Elitidrottens villkor under pandemin av Martin Kinnunen SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I spåren av covid-19 och de påföljande restriktionerna har elitidrottens villkor förändrats fullständigt. Kärnan i verksamheten, att sälja tillträde till idrottsevenemang, har förbjudits

Inlämnad: 2020-10-13 Svarsdatum: 2020-11-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:55 av Martin Kinnunen (SD) (pdf, 87 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2020/21:3222 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3222 av Martin Kinnunen m.fl. SD Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Utgifter till utgiftsområde 20 Allmän


Utskottsberedning: 2020/21:MJU1

Motion 2020/21:3222 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2020/21:3222 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 146 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2020/21:3117 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3117 av Martin Kinnunen m.fl. SD Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Utgiftsområdets


Utskottsberedning: 2020/21:MJU2

Motion 2020/21:3117 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:3117 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 130 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se