Martin Kinnunen (SD)

Martin Kinnunen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 145
Titel Fil.kand.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post martin.kinnunen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-23 – 2016-12-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 18-. Suppleant EU-nämnden 15-18. Ledamot riksbanksfullmäktige 14-16.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skärholmen, slutår 02.
  • Anställningar

    Partiassistent, Sverigedemokraterna, Stockholm 07-09. Bygghjälpare, Tuja, Aschaffenburg i Tyskland 10. Pressansvarig, Sverigedemokraterna 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk ungdom 05-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft

Motion 2021/22:4647 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4647 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft. Motivering I propositionen finns förslag som ensidigt

Inlämnad: 2022-04-19 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:MJU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4647 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4647 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2021/22:168 En ökad differentiering av strandskyddet

Motion 2021/22:4529 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4529 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:168 En ökad differentiering av strandskyddet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:168 En ökad differentiering av strandskyddet. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta


Utskottsberedning: 2021/22:MJU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4529 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4529 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2021/22:148 En ny växtskyddslag

Motion 2021/22:4508 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4508 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:148 En ny växtskyddslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte överföra bemyndigandet i skogsvårdslagen att meddela föreskrifter om åtgärder mot insektshärjning och yngelhärdar


Utskottsberedning: 2021/22:MJU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4508 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4508 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.