Martin Kinnunen (SD)

Martin Kinnunen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 145
Titel Fil.kand.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post martin.kinnunen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-23 – 2016-12-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 18-. Suppleant EU-nämnden 15-18. Ledamot riksbanksfullmäktige 14-16.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skärholmen, slutår 02.
  • Anställningar

    Partiassistent, Sverigedemokraterna, Stockholm 07-09. Bygghjälpare, Tuja, Aschaffenburg i Tyskland 10. Pressansvarig, Sverigedemokraterna 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk ungdom 05-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition

Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Extraordinära omständigheter under 2020 2 Regeringens åtgärder räcker inte 2.1 Omsättningsstöd 2.2 Slopad arbetsgivar- och egenavgift


Utskottsberedning: 2019/20:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 123 kB) Motion 2019/20:3603 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 187 kB)

med anledning av prop. 2019/20:65 En samlad politik för klimatet - klimatpolitisk handlingsplan

Motion 2019/20:3479 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3479 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:65 En samlad politik för klimatet klimatpolitisk handlingsplan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med en analys av hur förslagen


Utskottsberedning: 2019/20:MJU16
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:3479 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3479 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar

Motion 2019/20:3448 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3448 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen vill införa en skatt på plastbärkassar i syfte att förhindra spridningen av mikroplastervilka antyds utgöra en fara


Utskottsberedning: 2019/20:SkU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3448 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3448 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.