Martina Johansson (C)

Martina Johansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 325
Titel Verksamhetschef.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post martina.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2021-01-01 – 2022-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-03-29 – 2020-12-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant i ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Vägarbetaren Ingvar Fransson och busschauffören Inger Fransson, f Engberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Hagaskolan, Alvesta, slutår 91. Gymnasieskola, Vårdgymnasiet, Växjö 91-93. Komvux, Domarhagsskolan, Avesta 96-97. Sociala omsorgsprogrammet, Eskilstuna 97-00.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF Dalarna 93-96. Hemtjänstchef, Trosa Kommun 2000-2002. Verksamhetschef hemtjänst, Attendo Care AB 03-06. Verksamhetschef Hemtjänst, HSB Omsorg AB 06-08. Kvalitetsutvecklare, HSB Omsorg AB 08-09. Säljare, utbildare, konsult, Avista Time AB 09-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trosa 06-18. Ledamot kommunstyrelsen, Trosa 07-18. Ordförande vård- och omsorgsnämnden, Trosa 11-18. Ordförande pensionärsrådet, Trosa 14-18. Ledamot i Trofi AB, Trosa 16-. Landstingsfullmäktig, Sörmland 14-18. Ersättare i landstingsstyrelsen, Sörmland 14-17 Ordförande i D-data AB, Sörmland, 15-19
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Centerpartiet i Sörmland 17-. Ersättare i Trosa Vagnhärad sportklubbs styrelse 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:480 av Martina Johansson (C) 13 maj 2022 Samplanering av infrastrukturprojekt med lokal acceptans
Interpellationsdebatt 2021/22:373 av Martina Johansson (C) 22 april 2022 Säkerställande av att barn kommer till tals i frågor om vårdnad, boende och umgänge
Interpellationsdebatt 2021/22:308 av Martina Johansson (C) 15 februari 2022 Socialtjänstens utredningar av barn och ungdomar
Interpellationsdebatt 2020/21:637 av Martina Johansson (C) 27 april 2021 Beredskapsflygplatser

Dokument:

Samarbete mellan svensk och chilensk polis

Skriftlig fråga 2021/22:1787 av Martina Johansson (C)

Fråga 2021/22:1787 Samarbete mellan svensk och chilensk polis av Martina Johansson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under 70-80- och 90-talen skedde relativt många adoptioner av barn från bland annat Chile till Sverige. Under slutet av 2010-talet uppmärksammade medierna att det fanns misstanke om

Inlämnad: 2022-07-01 Svarsdatum: 2022-08-10 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1787 av Martina Johansson (C) (pdf, 86 kB)

Adoptioner från Chile

Skriftlig fråga 2021/22:1786 av Martina Johansson (C)

Fråga 2021/22:1786 Adoptioner från Chile av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Under 70-80- och 90-talen skedde relativt många adoptioner av barn från bland annat Chile till Sverige. Under slutet av 2010-talet uppmärksammade medierna att det fanns misstanke om att det inte gått rätt till och att

Inlämnad: 2022-07-01 Svarsdatum: 2022-07-18 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1786 av Martina Johansson (C) (pdf, 86 kB)

Användandet av marksnål teknik

Skriftlig fråga 2021/22:1759 av Martina Johansson (C)

Fråga 2021/22:1759 Användandet av marksnål teknik av Martina Johansson C till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Enligt det klimatpolitiska ramverket ska Sverige ha nettonollutsläpp av växthusgaser senast 2045 och negativa nettoutsläpp därefter. Sverige har i ett globalt perspektiv exceptionellt goda förutsättningar

Inlämnad: 2022-06-21 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1759 av Martina Johansson (C) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.