Martina Johansson (C)

Martina Johansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 325
Titel Verksamhetschef.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post martina.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-03-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant i ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Vägarbetaren Ingvar Fransson och busschauffören Inger Fransson, f Engberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Hagaskolan, Alvesta, slutår 91. Gymnasieskola, Vårdgymnasiet, Växjö 91-93. Komvux, Domarhagsskolan, Avesta 96-97. Sociala omsorgsprogrammet, Eskilstuna 97-00.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF Dalarna 93-96. Hemtjänstchef, Trosa Kommun 2000-2002. Verksamhetschef hemtjänst, Attendo Care AB 03-06. Verksamhetschef Hemtjänst, HSB Omsorg AB 06-08. Kvalitetsutvecklare, HSB Omsorg AB 08-09. Säljare, utbildare, konsult, Avista Time AB 09-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trosa 06-18. Ledamot kommunstyrelsen, Trosa 07-18. Ordförande vård- och omsorgsnämnden, Trosa 11-18. Ordförande pensionärsrådet, Trosa 14-18. Ledamot i Trofi AB, Trosa 16-. Landstingsfullmäktig, Sörmland 14-18. Ersättare i landstingsstyrelsen, Sörmland 14-17 Ordförande i D-data AB, Sörmland, 15-19
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Centerpartiet i Sörmland 17-. Ersättare i Trosa Vagnhärad sportklubbs styrelse 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 19 november 2020 Frågestund
Frågestund 24 september 2020 Frågestund

Utredning av fiberinstallatörer och deras regelefterlevnad

Skriftlig fråga 2020/21:391 av Martina Johansson (C)

Fråga 2020/21:391 Utredning av fiberinstallatörer och deras regelefterlevnad av Martina Johansson C till Statsrådet Anders Ygeman S Jag har tidigare frågat statsrådet Anders Ygeman om han med den kunskap vi har i dag om att regelverk inte alltid följs när fiber grävs ned, och att det även sker när det är statliga bidrag

Inlämnad: 2020-11-09 Svarsdatum: 2020-11-18 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:391 av Martina Johansson (C) (pdf, 86 kB)

med anledning av skr. 2020/21:31 Riksrevisionens rapport Vägen till arbete efter nekad sjukpenning

Motion 2020/21:3764 av Solveig Zander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3764 av Solveig Zander m.fl. C med anledning av skr. 2020/21:31 Riksrevisionens rapport Vägen till arbete efter nekad sjukpenning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över styrningen av statliga arbetsgivare och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2020/21:SfU10

Motion 2020/21:3764 av Solveig Zander m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3764 av Solveig Zander m.fl. (C) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2020/21:35 Regelbundna överväganden av vårdnadsöverflyttning och särskilda lämplighetskrav för offentliga biträden

Motion 2020/21:3755 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3755 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M, C, KD med anledning av prop. 2020/21:35 Regelbundna överväganden av vårdnadsöverflyttning och särskilda lämplighetskrav för offentliga biträden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vårdnadsöverflyttning


Utskottsberedning: 2020/21:SoU5

Motion 2020/21:3755 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, C, KD) (docx, 81 kB) Motion 2020/21:3755 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, C, KD) (pdf, 118 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se