Matheus Enholm (SD)

Matheus Enholm (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Egenföretagare.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post matheus.enholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 18-19.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, demokratikommittén 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Munkedal 14-18. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 14-18. Samhällsbyggnadsråd, Munkedal 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Västra Götaland Norra 15-. Riksvalberedare SD 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:KU1 2 december 2020 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Ungdomens riksdag 3 februari 2020 Ungdomens riksdag – Debatt och beslut
Debatt om förslag 2019/20:KU1 4 december 2019 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Debatt om förslag 2018/19:KU1 15 december 2018 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Avvecklingen av Lysekilsbanan

Skriftlig fråga 2020/21:1169 av Matheus Enholm (SD)

Fråga 2020/21:1169 Avvecklingen av Lysekilsbanan av Matheus Enholm SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S År 2018 beslutade Trafikverkets styrelse att underhållet på Lysekilsbanan skulle upphöra. Detta var ett steg i ledet för att sedan kunna avveckla den helt och hållet. Under 2021 kan man nu ta det beslutet och

Inlämnad: 2021-01-04 Svarsdatum: 2021-01-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1169 av Matheus Enholm (SD) (pdf, 87 kB)

Gränshandelns påverkan av sänkta skatter i Norge

Skriftlig fråga 2020/21:1014 av Matheus Enholm (SD)

Fråga 2020/21:1014 Gränshandelns påverkan av sänkta skatter i Norge av Matheus Enholm SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Gränshandeln längs den norska gränsen har under många år utgjort en stor och viktig grund för den lokala arbetsmarknaden och tillväxten. Tack vare höga skatter i Norge har det varit en snabbt

Inlämnad: 2020-12-14 Svarsdatum: 2020-12-29 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1014 av Matheus Enholm (SD) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2020/21:3115 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3115 av Matheus Enholm m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den svenska myndighetstraditionen är mycket gammal och har länge


Utskottsberedning: 2020/21:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3115 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:3115 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se